Här bor du i lummiga omgivningar med vårspirande Tunaparken endast ett stenkast bort. Tuna ligger med närhet till LTH, Ekonomicentrum, Lunds lasarett och Ideon vilket gör området levande och intressant. Goda kommunikationer finns förstås också med buss och bra cykelvägar in till centrum. Bekvämt på första våning bjuder en rymlig hall in med elegant parkettgolv, på väggarna finner vi ljusa tapeter från Sandberg. I övrigt erbjuds utmärkt förvaring i platsbyggd garderob samt hatthylla.
Vardagsrum:Tar vi till höger finner vi lägenhetens stora vardagsrum. Här finner vi också ett välbehållet parkettgolv i original som blivit väl omhändertaget, samtidigt som väggarna är spacklade och målade. Ett helt fönsterparti skänker ett strålande ljusinsläpp och här finns utrymme för både soffa och matbord.
Sovrum 1:Härnäst på tur kommer vi till de mer privata delarna via en mindre hall. Vägg i vägg med vardagsrummet finner vi sovrum 1 med inlagt parkettgolv och vitmålade väggar. Här möblerar vi med enkelhet såväl dubbelsäng och tillhörande möblemang som skrivbord och fristående förvaringsmöbel om man så önskar.
Toalett:Direkt utanför sovrum ett finner vi toalett utrustat med wc och handfat.
Klädkammare:Näst på tur är en rymlig klädkammare. Under fötterna finner vi Linoleum Forbo och väggarna är både vitmålade samt tapetserade med tapet från Sandberg. Klädkammaren är utrustad med förvarningssystem från Ikea.
Sovrum 2:Motsatt från det första sovrummet finner vi det andra, också detta av riktigt goda kvadrat med plats för det allra mesta. Behagligt ljusinsläpp och förvaring i tredelad garderob. Även detta med snyggt parkettgolv och vitmålade väggar.
Kök:Smakfullt renoverat Ikea-kök med gott om förvaring bakom släta vita luckor och skåp. Den maskinella utrustningen består av integrerad kyl och frys i fullhöjd från Ikea. Diskmaskin (integrerad), kolfilterfläkt och ugn från Ikea. induktionshäll från Siemens samt plats för micri i högskåp. Här finns gott om plats för matbord och här finner vi utgången till lägenhetens balkong i härligt söderläge för en extra guldkant. Väggarna är dels vitmålade men även tapet från William Morris och under fötterna parkettgolv.
Badrum:Från köket når vi även det helkaklade badrum som renoverades i samband med stambyte i föreningen 1995. Det är utrustad med kommod (80 bred), spegelskåp. Stor bra dusch, handdukstork samt att det också är förberett för tvättmaskin.
Värdera din bostad!
Fyll i formuläret för att boka en värdering av din bostad. Det är helt kostnadsfritt och du förbinder dig inte till något. Erbjudandet gäller max en gång per hushåll och år.
”*” anger obligatoriska fält